Skip to content

518 S 16th StNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$10,240
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block333
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$29,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,126+2.0%
2024$1,103-0.2%
2023$1,105-1.7%
2022$1,125+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,240

To:

DeedBook 20190, Page 88705