Skip to content

538-540 S 16thNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$22,800
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block333
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,342+2.0%
2024$1,316-0.2%
2023$1,318-1.7%
2022$1,341+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,800

To:

DeedBook 20190, Page 88709

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 5048, Page 636