Skip to content

507 S 17th StNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$29
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block335
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description3SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$2,745+0.3%
2002$2,737+1.4%
2001$2,698+1.0%
2000$2,671+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5116, Page 689

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5116, Page 689

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5116, Page 689

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 4454, Page 943