Skip to content

598 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1908

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Aug 28, 1995

Property Information

Block339
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$152,900
83%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867-0.2%
2023$6,878-1.7%
2022$7,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft3,342DeedBook 5382, Page 544

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5069, Page 580

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5042, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1908