Skip to content

594 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 2007

Last Sale Price
$535,500
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block339
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
10%
Improvement Value:$282,100
90%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,919+2.0%
2024$11,684+42.2%
2023$8,219-1.7%
2022$8,364+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$535,500

To:

Sq Ft4,352DeedBook 20220, Page 32455

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 12477, Page 8183Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$60,199
DeedBook 12375, Page 9665

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 12046, Page 6001

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$34,400
DeedBook 6202, Page 202

Property Sale

Sale
$10,000

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5103, Page 908

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5103, Page 908

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5103, Page 908