Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
601 S 18th St
Newark, NJ 07103
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2010
Property Information
Block340
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$31,300
82%
Improvement Value:$6,700
18%
Total Assessment$38,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,445 | +2.0% |
| 2024 | $1,417 | -0.2% |
| 2023 | $1,419 | -1.7% |
| 2022 | $1,444 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.