Skip to content

526-528 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Public Property

Last Sale Price
$556,500
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block3511
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
13%
Improvement Value:$435,100
87%
Total Assessment$499,600

Sale
$556,500

To:

DeedBook 20200, Page 26903

Property Sale

Sale
$556,500
DeedBook 12289, Page 2837