Skip to content

514-524 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Public Property

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 2, 1992

Property Information

Block3511
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
18%
Improvement Value:$889,700
82%
Total Assessment$1,083,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$22,375+5.1%
1993$21,297+17.5%
1992$18,128+10.5%
1991$16,400+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 5215, Page 561