Skip to content

616 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block352
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,983
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
14%
Improvement Value:$186,200
86%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,272+2.0%
2024$8,108-0.2%
2023$8,121-1.7%
2022$8,265+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6383, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$169,393
DeedBook 6011, Page 328