Skip to content

625-627 S 20th

Newark, NJ 07103

Built 1906

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block353
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
23%
Improvement Value:$117,800
77%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,788+2.0%
2024$5,674-0.2%
2023$5,683-1.7%
2022$5,784+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 20221, Page 456

Property Sale

Sale
$55,100

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 20170, Page 12797Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1906