Skip to content

643-645 S 20th

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block353
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class45
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,581
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
18%
Improvement Value:$158,200
82%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+2.0%
2024$7,199+23.5%
2023$5,829-1.7%
2022$5,932+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,000

To:

Sq Ft3,581DeedBook 20211, Page 50983

Property Built

Built

Year Built: 1907