Skip to content

419-451 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$4,150,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block3542
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,755,000
82%
Improvement Value:$591,600
18%
Total Assessment$3,346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,940+2.0%
2024$23,468
Property History

Property Sale

Sale
$4,150,000

To:

DeedBook 20220, Page 81150