Skip to content

337-351 Sherman Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$10,601,500
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block3546
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$632,000
22%
Improvement Value:$2,288,300
78%
Total Assessment$2,920,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,059+2.0%
2024$108,869-0.2%
2023$109,044-1.7%
2022$110,971+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,601,500

To:

DeedBook 20220, Page 33348

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5166, Page 304

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 4425, Page 167