Skip to content

71-79 Meeker Ave

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block3544
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,500
100%
Improvement Value:$500
0%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.0%
2024$6,524-0.2%
2023$6,535-1.7%
2022$6,650+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 5522, Page 856