Skip to content

334-346 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07112

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block3546
Lot57.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,366,500
56%
Improvement Value:$2,633,500
44%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$228,180+2.0%
2024$223,680-0.2%
2023$224,040-1.7%
2022$228,000+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,375,000
DeedBook 12069, Page 7578

Property Sale

Sale
$4,025,000
DeedBook 6175, Page 325