Skip to content

590-604 Frelinghuysen R

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$4,638,960
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block3791
Lot113.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,105,500
16%
Improvement Value:$5,744,500
84%
Total Assessment$6,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$260,506+2.0%
2024$255,368-0.2%
2023$255,779+17.0%
2022$218,644+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,638,960

To:

DeedBook 5650, Page 531