Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
364-374 Elizabeth Ave Rea
Newark, NJ 07112
Last Sale Date
Dec 14, 1981
Property Information
Block3546
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$224,500
87%
Improvement Value:$33,600
13%
Total Assessment$258,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,816 | +2.0% |
| 2024 | $9,622 | -0.2% |
| 2023 | $9,637 | -1.7% |
| 2022 | $9,808 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.