Skip to content

373 Hillside AveNewark, NJ 07112

Built 1994

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Mar 23, 2010

Property Information

Block3559
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
10%
Improvement Value:$142,800
90%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+2.0%
2024$5,939-0.2%
2023$5,948-1.7%
2022$6,053+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,740DeedBook 12250, Page 548

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6099, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$101,800
DeedBook 5279, Page 436