Skip to content

53-55 Custer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block3566
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
17%
Improvement Value:$112,700
83%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+2.0%
2024$5,040-0.2%
2023$5,048-1.7%
2022$5,138+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6047, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1921