Skip to content

428-430 Badger AveNewark, NJ 07112

Built 2008

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block3567
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
6%
Improvement Value:$282,000
94%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+2.0%
2024$11,225-0.2%
2023$11,243-1.7%
2022$11,442+21.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft5,380DeedBook 20190, Page 86768

Property Sale

Sale
$234,200

From:

To:

Sq Ft3,210DeedBook 20150, Page 86375Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 12148, Page 8354

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$150,264
DeedBook 6288, Page 705