Skip to content

86 19th AveNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block356
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
12%
Improvement Value:$290,000
88%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+2.0%
2024$12,287-0.2%
2023$12,307-1.7%
2022$12,525+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 3119Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6182, Page 512

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5007, Page 314