Skip to content

428 Peshine Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block3576
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
10%
Improvement Value:$144,000
90%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,096+2.0%
2024$5,976-0.2%
2023$5,986-1.7%
2022$6,091+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 20230, Page 40077

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 21180Recorded3/7/2019