Skip to content

820-822 Hunterdon St

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block3579
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,763
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
15%
Improvement Value:$138,100
85%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+2.0%
2024$6,058-0.2%
2023$6,068-1.7%
2022$6,175+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft4,763DeedBook 5701, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1910