Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
174-178 Hawthorne Ave
Newark, NJ 07112
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 21, 2025
Property Information
Block3579
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$165,000
49%
Improvement Value:$174,100
51%
Total Assessment$339,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,896 | +2.0% |
| 2024 | $12,642 | -0.2% |
| 2023 | $12,662 | -1.7% |
| 2022 | $12,886 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.