Skip to content

926 Bergen St

Newark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$296,625
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block3586
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,600
7%
Improvement Value:$208,800
93%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,496+2.0%
2024$8,328-0.2%
2023$8,342-1.7%
2022$8,489+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,625

To:

Sq Ft4,272DeedBook 20200, Page 7391

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 6330, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 2006