Skip to content

381 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Date
Oct 18, 1988

Property Information

Block3594
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
23%
Improvement Value:$94,100
77%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+2.0%
2024$4,559-0.2%
2023$4,567-1.7%
2022$4,647+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917