Skip to content

40-42 Nye AveNewark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3601
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,955
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
18%
Improvement Value:$129,900
82%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+2.0%
2024$5,905-0.2%
2023$5,915-1.7%
2022$6,019+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912