Skip to content

43 Bock AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block3601
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,081
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
15%
Improvement Value:$168,100
85%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+2.1%
2024$7,102-0.2%
2023$7,113-1.8%
2022$7,244+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft3,081DeedBook 20180, Page 73238

Property Built

Built

Year Built: 1922