Skip to content

337-341 Seymour Ave

Newark, NJ 07112

Built 1928

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block3601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,278
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
16%
Improvement Value:$178,800
84%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+2.0%
2024$7,959-0.2%
2023$7,972-1.7%
2022$8,113+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft4,838DeedBook 20180, Page 40788

Property Sale

SaleMulti
$21,400
DeedBook 4834, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1928