Skip to content

22 Bock Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block3602
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,297
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
16%
Improvement Value:$134,900
84%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+2.1%
2024$5,760-0.2%
2023$5,769-1.8%
2022$5,876+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922