Skip to content

85 Goodwin Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block3620
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,460
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
18%
Improvement Value:$138,000
82%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+2.0%
2024$6,274+4.0%
2023$6,034-1.8%
2022$6,145+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917