Skip to content

12-14 Eckert Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1999

Property Information

Block3603
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,718
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
16%
Improvement Value:$164,900
84%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435+2.0%
2024$7,288-0.2%
2023$7,300-1.7%
2022$7,429+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 4460, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1927