Skip to content

238-240 Custer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 18, 1995

Property Information

Block3604
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,812
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
14%
Improvement Value:$183,700
86%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+2.0%
2024$7,959-0.2%
2023$7,972-1.7%
2022$8,113+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft4,812DeedBook 5390, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1932