Skip to content

205-207 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block3604
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,600
13%
Improvement Value:$197,000
87%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+2.0%
2024$8,448+20.4%
2023$7,016-1.7%
2022$7,140+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft3,432DeedBook 20220, Page 19504Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft3,432DeedBook 20190, Page 97878Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 20180, Page 99833Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 20170, Page 9495Recorded2/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925