Skip to content

186 Custer AveNewark, NJ 07112

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block3604
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
8%
Improvement Value:$314,700
92%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,359+0.0%
2022$1,359+1.1%
2020$1,344+3.7%
2019$1,296+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft3,300DeedBook 20220, Page 55604

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$11,548
DeedBook 20210, Page 30313Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6296, Page 323