Skip to content

287-289 Osborne Terr

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block3605
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,272
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$186,100
86%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+2.0%
2024$8,056-0.2%
2023$8,069-1.7%
2022$8,212+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,272DeedBook 20240, Page 22147

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4651, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1927