Skip to content

96-98 Huntington Terr

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block3605
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
16%
Improvement Value:$150,800
84%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+2.0%
2024$6,707-0.2%
2023$6,717-1.7%
2022$6,836+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925