Skip to content

549 18th Ave

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block360
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$1,190-18.3%
2005$1,456-49.7%
2004$2,894+0.0%
2003$2,894+584.3%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 20240, Page 28292

Property Sale

Sale
$11,000

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4933, Page 381