Skip to content

20-22 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block3612
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$181,900
89%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+2.0%
2024$5,864-0.2%
2023$5,874-1.7%
2022$5,977+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,850DeedBook 20240, Page 7986

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 20210, Page 92995

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 6264, Page 260

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5624, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1923