Skip to content

14-16 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Nov 27, 1974

Property Information

Block3612
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,808
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
15%
Improvement Value:$152,600
85%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826+2.0%
2024$6,692-0.2%
2023$6,703-1.7%
2022$6,821+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005399-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$21,000

To:

Sq Ft3,808DeedBook 4491, Page 1091

Property Built

Built

Year Built: 1920