Skip to content

26-28 Goodwin Ave

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 18, 1997

Property Information

Block3614
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,212
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
13%
Improvement Value:$152,100
87%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,644+2.0%
2024$6,513-0.2%
2023$6,523-1.7%
2022$6,639+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft3,212DeedBook 5478, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1924