Skip to content

75-77 Schuyler Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2015

Property Information

Block3615
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,854
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
13%
Improvement Value:$193,600
87%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,254+2.1%
2024$8,086-0.2%
2023$8,099-1.8%
2022$8,247+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925