Skip to content

625-641 S 13th

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Dec 16, 1997

Property Information

Block361
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+2.0%
2024$5,991-0.2%
2023$6,001-1.7%
2022$6,107+1.0%
Property History

No events match the selected filters.