Skip to content

316-318 Renner AveNewark, NJ 07112

Built 2003

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 5, 2003

Property Information

Block3623
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,146
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
10%
Improvement Value:$265,000
90%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+2.0%
2024$11,016-0.2%
2023$11,034-1.7%
2022$11,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft6,146DeedBook 5975, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5922, Page 694

Property Sale

Sale
$2,527
DeedBook 4509, Page 652