Skip to content

132-134 Goodwin AveNewark, NJ 07112

Built 1907

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block3624
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF U.G.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,476
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
12%
Improvement Value:$233,300
88%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+2.0%
2024$9,838-0.2%
2023$9,854-1.7%
2022$10,028+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft7,476DeedBook 20220, Page 96133

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft4,308DeedBook 20170, Page 76098Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft4,308DeedBook 12453, Page 537Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$370,500
DeedBook 12005, Page 1563

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6079, Page 640

Property Sale

Sale
$22,875
DeedBook 5731, Page 32

Property Sale

Sale
$37,080
DeedBook 5087, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1907