Skip to content

276-278 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block3625
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description3SF U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,471
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
7%
Improvement Value:$393,600
93%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+1314.1%
2024$1,141-0.2%
2023$1,143-1.7%
2022$1,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft4,471DeedBook 20240, Page 16981

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$17,600

From:

To:

DeedBook 20171, Page 7992Recorded12/13/2017