Skip to content

132-134 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Date
Jan 18, 1996

Property Information

Block3627
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2SF 6U.G.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage9,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
10%
Improvement Value:$275,900
90%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$4,958+5.7%
1997$4,689+1.3%
1996$4,631+0.2%
1995$4,620+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927