Skip to content

257-259 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block3630
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description2.5F3U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
9%
Improvement Value:$297,500
91%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+2.0%
2024$12,187+55.7%
2023$7,826-1.7%
2022$7,965+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 20210, Page 60467

Property Sale

Sale
$267,000
Sq Ft3,180DeedBook 20200, Page 33700Recorded4/1/2020

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft3,180DeedBook 20200, Page 16691Recorded2/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1927