Skip to content

36 Yates Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block3599
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class45
Description2.5 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
6%
Improvement Value:$291,700
94%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+2.0%
2024$11,527-0.2%
2023$11,546+99.6%
2022$5,784+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft4,338DeedBook 20201, Page 14037

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12257, Page 910

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6294, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1921