Skip to content

279-281 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Date
Jul 18, 2063

Property Information

Block3633
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,751
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
13%
Improvement Value:$186,700
87%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,161+2.0%
2024$8,000-0.2%
2023$8,013-1.7%
2022$8,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3953, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1932